علت و نشانه‌ های پولیپ رحم چیست؟

علت و نشانه‌ های پولیپ رحم چیست؟

۷ فروردین، ۱۳۹۹    متخصص دروا

 پولیپ رحم توده‌های کوچک و نرم درون رحم هستند که روی دیواره ی داخلی رحم رشد می‌کنند و اغلب خوش خیم هستند. اندازه ی پولیپ‌ها از چند میلی متر تا چند سانتی متر متغیر است، ممکن است که به شکل تکی یا چندین پولیپ در رحم باشند. پولیپ رحم، شایع ترین علت خونریزی نامنظم در دوران قبل از یائسگی است. چنانچه شما نزدیک به دوران یائسگی هستید و دچار خونریزی خارج از سیکل قاعدگی می‌شوید، احتمالا علت آن پولیپ رحم است. خبر خوب آنکه پولیپ رحم قابل درمان است.

پولیپ رحم رشد غیرطبیعی پوشش داخل رحم است که اغلب در دوران نزدیک به یائسگی یا بعد از آن رخ می‌دهد. گاهی اوقات پولیپ‌های آندومتر نامیده می‌شوند که باعلائم همچون خونریزی غیرطبیعی مشخص می‌شوند. پولیپ رحم بسیار شایع است و از هر 10 زن 3 نفر در دوران زندگی به آن مبتلا می‌شوند. این اختلال اغلب در خانم‌های سنین 50-40 سال اتفاق می‌افتد، اما به ندرت در سنین پایین 30 سال دیده می‌شود.

پولیپ‌ها معمولا به صورت منفرد یا تعداد زیاد با سایزهای مختلفی هستند، اما معمولا در اندازه‌های 2-1 سانتی متر مشاهده می‌شوند. پولیپ‌های کوچک معمولا بدون علامت بوده و نیاز به درمان خاصی ندارند. در برخی موارد پولیپ‌های درمان نشده ممکن است کیفیت زندگی فرد را کاهش داده و همچنین شانس ابتلا به سرطان را افزایش دهند. آنها همچنین ممکن است که بر باروری اثر بگذارند، اما تحقیقات در این زمینه کافی نیست.

 

پولیپ رحم و علائم آن

 • خونریزی نامنظم بین سیکل‌ها و یا بعد از یائسگی
 • پریودهای سنگین و طولانی
 • پریود‌های بسیار شدید
 • خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • لکه بینی بین پریودها
 • خونریزی بعد از شستشوی واژینال
 • بروز مشکلات در بارداری
   

همان طور که قبلا گفته شد پولیپ‎های کوچک اغلب بدون علامت بوده و ممکن است به خودی خود ناپدید شوند. برخی از موارد درمان نشده، مشکلاتی مانند کم خونی ایجاد می‎کند که کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کم خونی وضیعتی است که بدن قادر به تولید میزان کافی گلبول قرمز نیست و این به علت خونریزی‎های شدید ناشی از پولیپ است .در برخی موارد نادر احتمال سرطانی شدن پولیپ وجود دارد. همچنین ممکن است در توانایی فرد جهت بارداری اثر نامطلوب به جای بگذارد.  

دلایل پولیپ رحم چیست؟

زمانی که لایه داخلی رحم به شکل غیرطبیعی و مکرر رشد می‌کند و بافت توده ای در رحم ایجاد می‌شود. این توده‌ها اغلب شبیه کیسه یا قارچ هستند، اغلب کوچک بوده اما قطر آنها ممکن است از چند میلیمتر تا چند سانتی متر متغیر باشد. برخی افراد تنها یک پولیپ دارند. برخی مطالعات بیان می‌کنند که استروژن نقش مهمی در ایجاد پولیپ ایفا می‌کند اما چگونگی آن به درستی روشن نیست.

برخی زنان بیشتر مستعد ابتلا به پولیپ رحم هستند. در افرادی که در دوران قبل از یائسگی یا بعد از آن هستند بیشتر دیده می‌شود. چاقی نیز عامل دیگری در بروز پولیپ دانسته شده است، درمان با داروی تاموکسیفن که برای سرطان پستان به کار می‌رود، نیز یکی از علل رشد پولیپ رحم است.

پولیپ رحم بسیار شبیه فیبروئید رحم است. میوم‌ها رشد غیر طبیعی لایه عضلانی رحم اند، اما می‌توانند علائم مشابه پولیپ را ایجاد کنند. تفاوت اساسی این دو در این است که میوم‌ها معمولا در سنین باروری ایجاد می‏‌شوند و پولیپ رحم در سال‌های نزدیک به یائسگی و بعد از آن.

 

 روش‌های تشخیص پولیپ رحم

 • سونوگرافی ترانس واژینال
 • سونو هیستوگرافی
 • بیوپسی

 

پولیپ رحم و روش درمان

داروهای هورمونی

داروهای هورمونی گاهی برای رفع علائم پولیپ‌ها به کار می‌روند. این داروها شامل آگونیست‌های هورمون محرک گنادو تروپین است که تولید پروژسترون را متوقف می‌کنند و پروژسترون معمولا به شکل کرم تجویز می‌شود. مطالعات کمی در زمینه موثر بودن این دسته دارویی انجام شده است.

جراحی غیر تهاجمی

پولیپ‌های کوچک با استفاده از روش هیسترسکوپی قابل برداشتن می‌باشند از هر 10 زن 7 نفر با این روش بهبود علائم خود را گزارش کرده اند 

تغییر سبک زندگی

 همان طور که گفته شد، چاقی یکی از عوامل خطر ساز  ایجاد کننده پولیپ رحم است. کاهش وزن ممکن است پیش آگهی را در افراد چاق مبتلا به پولیپ رحم بهبود ببخشد 

چه علائمی را باید ثبت کنیم:

الگوی خونریزی و درد

شدت خونریزی

رابطه جنسی در صورتی که قصد بارداری وجود دارد

نتیجه گیری

اغلب پولیپ‌های رحم خوشخیم و غیرسرطانی هستند. اما تعداد کمی از آنها ممکن است به سمت سرطانی شدن پیشرفت کنند. با ورود به دوران یائسگی احتمال بدخیم شدن پولیپ‌ها افزایش می‌یابد. علائم پولیپ رحم با سرطان رحم مشابه است، بنابراین باید حتما مورد بررسی قرار بگیرد. 

پولیپ‌ها همچنین باعث اختلالات باروری می‌شوند و ممکن است باعث سقط مکرر شوند. پولیپ ها لوله های فالوپ یا گردن رحم را مسدود کرده و مانع رسیدن تخمک بارور شده به رحم می‌شوند. علائمی مانند خونریزی های نامنظم سیکل قاعدگی، خونریزی شدید و خونریزی بعد از رابطه جنسی حتما نیاز به بررسی دارند. دوروا به شما توصیه می‌کند به الگوی درد و خونریزی و شدت آن توجه کنید و انرا ثبت نمایید.

 

 

منابع
نظر شما چیست؟
نظر جدید
نام ، ایمیل در مرورگر برای نظر دوباره ذخیره شود.