چرایی درد سینه‌ در دوران قاعدگی

چرایی درد سینه‌ در دوران قاعدگی

۲۴ مهر، ۱۳۹۸    متخصص دروا

درد سینه‌ در زمان پریود، یکی از نگرانی‌های رایج در بین خانم‌هاست. اغلب خانم‌ها ممکن است، توده‌هایی بزرگ را در سینه‌های خود قبل از پریود حس کنند. این توده‌ها با فشار دست حرکت کرده و پس از اتمام سیکل قاعدگی کوچک می‌شوند. بسیاری از خانم‌ها به محض احساس درد در سینه‌ها دچار نگرانی می‌شوند و گمان می‌کنند که ممکن است نشانه ای از سرطان سینه باشد، اما باید بدانید که بیشتر مواقع درد به علت موارد دیگری مانند بیماری فیبرو کیستیک سینه یا توده‎های خوش خیم است.

درد سینه‌ در دوران قاعدگی، می‌تواند شدت‌های متفاوتی داشته باشد. علائم معمولا قبل از شروع پریود از شدت بیشتری برخوردارند و با شروع پریود از میزان آن کاسته می‌شود. درد سینه‌ها یکی از علائم متداول است که در سیکل قاعدگی رخ می‌دهد. این درد معمولا در ۵ تا ۱۰ روز قبل از شروع پریود رخ می‌دهد (دروا پیشنهاد میکنه مقاله سندرم پیش از قاعدگی رو حتما مطالعه کنید). درد سینه‌ در زمان پریود، جزئی از علائم سیکل قاعدگی به شمار می‌رود و معمولا جایی برای نگرانی نیست. 

نوسان‌های هورمونی دلیل اصلی درد و حساسیت در لمس سینه‌ها قبل از قاعدگی است. استروژن باعث بزرگ شدن مجرای پستان‌ها شده و پروژسترون باعث تورم غدد شیری می‌شود که هر دو این عوامل باعث درد و حساسیت به لمس سینه‌ها در دوران قاعدگی می‌شوند.

استروژن و پروژسترون در نیمه دوم سیکل قاعدگی یعنی در حدود روزهای ۱۴ تا ۲۸ سیکل افزایش می‌یابند. اوج سطح استروژن در اواسط دوران قاعدگی است و اوج پروژسترون یک هفته قبل از شروع قاعدگی است. افرادی که قرص‌های پیشگیری از بارداری هورمونی مصرف می‌کنند یا تحت درمان‌های ناباروری یا هورمون درمانی در دوران یائسگی هستند، نیز درد پستان را تجربه می‌کنند.

 

آیا درد سینه با ابتلا به سرطان سینه مرتبط است!

 بسیاری از خانم‌ها زمانی که دچار درد سینه می‌شوند، اولین موضوعی که به ذهن آنها خطور می‌کند، سرطان سینه است. اگرچه سرطان سینه ممکن است، باعث ایجاد درد در سینه‌ها و زیر بغل شود، اما درد معمولا نشانه بروز مسئله جدی نیست. شما ممکن است به هنگام لمس سینه‌ها، متوجه توده‌هایی در زیر دست خود شوید، اغلب جای نگرانی نیست و این توده‌ها به علت بیماری فیبروکیستیک پستان است. اما بخاطر داشته باشید که همواره باید هرگونه توده‌ در پستان مورد بررسی قرار بگیرند. توده فیبروکیستیک خطر سرطان سینه را افزایش نمی‌دهد، اما به علت توده‌های بسیار زیاد در بافت سینه، تشخیص توده‌های خوشخیم از بدخیم را با مشکل روبرو می کند.

درد سینه‌ها و علائم که باید جدی گرفت! 

تغییرات ناگهانی در پستان‌ها باید مورد بررسی قرار بگیرد. در حالی که اغلب درد سینه در دوران قبل از قاعدگی بی خطراند، اما این علائم می‌توانند هشدار دهنده مسائل جدی باشند و حتما باید با یک متخصص زنان مشورت کرد.

 • تغییر یا ایجاد توده جدید در سینه‌ها
 • ترشحات از نوک سینه‌ها به ویژه اگر ترشحات قهوه‌ای یا خونی باشد.
 • درد پستانی که مانع خواب و فعالیت‌های روزمره شود.
 • توده‌های یک طرفه  یا وجود توده تنها در یک پستان
 • درد پستان که بیشتر از چند هفته طول بکشد.
 • در صورت وجود نشانه‌های عفونت مانند قرمزی، گرما و تب

پزشک ممکن است معاینات سینه ها را انجام دهد. شما باید به هر گونه ترشح از نوک سینه ها توجه کنید و اینکه آیا درد و حساسیت در لمس در دوران نزدیک به پریود رخ می‌دهد.

درد سینه‌ها و قرص‌های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری نیز با درد سینه‌ها در دوران قاعدگی ارتباط دارند، گاهی باعث درد بیشتر و گاهی جهت تسکین درد سینه در زمان پریود توسط پزشک تجویز می‌شوند. قرصهای هورمونی مانند هورمون های سیکل قاعدگی بر روی بافت سینه اثر گذاشته و این اثرات از خانمی به خانم دیگر متفاوت است. قرص‌های ضد بارداری هورمون های صناعی هستند که از طریق توقف تخمک گذاری و افزایش چسبندگی دهانه رحم از بارداری جلوگیری می‌کنند.

قرصهای ضد بارداری شامل انواع مختلفی اند، که دو نوع متداول آن قرصهای ترکیبی و قرصهای مینی پیل هستند. قرص‌های ضد بارداری حاوی هورمون استروژن و پروژسترون است که بسته به زمان سیکل مقدار آنها متفاوت است. قرصهای ترکیبی از طریق توقف تخمک گذاری مانع بارداری می‌شوند. این قرصها بسته به میزان هورمونی که دارند بر کیفیت و الگوی درد سینه‌ها در دوران قاعدگی تاثیر می‌گذارند.

در افرادی که از قرصهای هورمونی استفاده می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان رحم و تخمدان کمتر بوده است، اما مصرف قرص‌های هورمونی خطر ابتلا به سرطان سینه وابسته به استروژن را تا حدی افزایش داده اند. بنابراین باید در مصرف قرص های ضد بارداری دقت کنید و با پزشک زنان مشورت کنید. قرصهای مینی یا شیردهی فقط دارای پروژسترون هستند و به همین دلیل در دوران شیردهی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پروژسترون موجود در قرص با افزایش ترشحات رحم و نازک کردن دیواره داخلی رحم ورود اسپرم را با مشکل روبرو می‌کند و از این طریق مانع بارداری می‌شود

در طول سیکل قاعدگی هورمون پروژستین دچار افت و خیز می‌شود، اما میزان این هورمون در قرصهای مینی یا شیردهی ثابت باقی می‌ماند، پاسخ هر فرد به قرصهای هورمونی متفاوت است و برخی دچار افزایش و برخی دیگر دچار کاهش درد سینه در زمان پریود می‌شوند

تشخیص و تمایز درد سینه‌ها 

 درد سینه  در دوران قاعدگی، مربوط به تغییرات هورمونی در سیکل قاعدگی است، اما اینکه کدام هورمون یا هورمون‌ها دقیقا در آن نقش دارند، هنوز مشخص نشده است. برخی تئوری‌ها در مورد افزایش استروژن یا پرولاکتین یا کمبود تولید پروژسترون مطرح است اما شواهد کافی در این باره وجود ندارد و یافته‌های مطالعات متناقض‌اند. سایر تئوری‌ها بیان کننده احتباس مایعات و متابولیسم چربی‌هاست. تورم غدد و مجرای شیری نیز از  دیگر دلایل مطرح شده است. پزشک ممکن است درخواست ماموگرافی یا سونوگرافی( در خانم‌های زیر 40 سال) کند.درد سینه در زمان پریود، معمولا در زمان مشخصی از سیکل قاعدگی رخ می‌دهد که دارای علائم خاص زیر می‌باشد:

 • درد سینه ها که در دوران قاعدگی رخ می‌دهد، معمولا ۵ تا ۱۰ روز قبل از آغاز سیکل بعدی تظاهر پیدا می‌کند.
 • فرد در سینه ها احساس درد و سنگینی و حساسیت در لمس را دارد و درد ممکن است، تیز و تیر کشنده باشد.

سینه‌ها ممکن است در چندین روز قبل شروع پریود متورم و دارای بافت توده‌ای شوند. درد می‌تواند آنچنان شدید باشد که فعالیت‌های جنسی و فیزیکی فرد را مختل کند.

 

درد سینه در زمان پریود و راهکار مفید جهت کاهش درد

 • مصرف کافئین، الکل، نمک و چربی زیاد را محدود کنید.
 • مصرف مکمل ویتامین E و منیزیم در کاهش درد موثراند.
 • در رژیم غذایی خود بادام زمینی، اسفناج، فندق، روغن زیتون، کانولا، ذرت، هویج، موز و برنج قهوه‌ای را بگنجانید.
 • پوشیدن سوتین مناسب: پوشیدن سوتین با سایز مناسب در کاهش درد پستان‌ها موثر است.
 • کمپرس گرم یا سرد: استفاده از کمپرس‌ها به همراه ماساژ در تسکین درد موثر است.
 • داروهای مسکن: استفاده از داروهای مسکن نیز کمک کننده است.
 • اصلاح رژیم غذایی: یافته‌های برخی مطالعات حاکی از آن است که دریافت رژیم غذایی حاوی چربی بالا باعث افزایش میزان درد می‌شود. کاهش چربی رژیم غذایی می‌تواند با کاهش درد پستان‌ها همراه باشد.

درد سینه‌ در دوران قاعدگی و بارداری

در بسیاری از خانم‌ها تغییرات سینه ها جز نخستین نشانه‌های بارداری است. بارداری بر سطوح هورمون استروژن و پروژسترون اثر می‌گذارد. استروژن باعث افزایش مجرای پستان‌ها می‌شود و پروژسترون کمک به رشد و تولید شیر می‌کند. بنابراین سینه ها ممکن است متورم و حساس به لمس باشند.

شما ممکن است احساس پری و سنگینی در سینه ها را داشته باشید. این تغییرات معمولا یک تا دو هفته بعد از لقاح اتفاق می‌افتد و ممکن است تا زمانی که سطح پروژسترون بالا است به همین شکل باقی بماند. در نیمه دوم سیکل قاعدگی سینه ها دچار درد، حساسیت به لمس و متورم می‌شوند. این علائم درست قبل از شروع پریود شدت پیدا می‌کند. همچنین علائم ممکن است در خانم‌هایی که در سنین باروری هستند، از شدت بیشتری برخوردار باشد.

سینه‌ها ممکن است بافت متراکم و ناهمواری به ویژه در نواحی بیرونی داشته باشند. درد سینه‎ها که ناشی از سیکل قاعدگی باشد با یک درد مبهم و احساس پری و سنگینی از درد سینه‌ها ناشی از بارداری متمایز می‌شود، این درد معمولا با شروع پریود قطع می‌شود. درد سینه  در دوران قاعدگی، در خانم‌ها یک شکایت متداول است و به دو دسته دردهای دوره‌ای و غیر دوره‌ای تقسیم می‌شود:

دردهای دوره‌ای در ارتباط با سیکل قاعدگی‌اند و پس از شروع پریود ناپدید می‌شوند. علت درد سینه ها قبل از پریود، نوسان‌های هورمونی است که در  یک سیکل عادی رخ می‌دهد. دردسینه ها قبل از پریود ممکن است به شکل سنگینی و حساسیت به لمس در هر دو پستان احساس شود. علائم معمولا یک هفته قبل از پریود شروع شده و با آغاز پریود تدریجا ناپدید می‌شود. شما ممکن است برای کاهش درد نیاز به مصرف مسکن پیدا کنید.

توجه داشته باشید که درد سینه‌ها  بعد از پریود که بهبود نمی‌یابد ممکن است هیچ ارتباطی با سیکل قاعدگی نداشته باشد. اگر شما دچار درد سینه ها  بعد از پریود می‌شوید که بهبود نمی‌یابد و با علائمی مانند ترشح از نوک سینه‌ها، توده یا علامت عفونت همراه است در اولین فرصت باید با پزشک مشورت کنید.

 درد سینه یک هفته قبل از پریود

سیکل قاعدکی علائم بسیاری از جمله درد و حساسیت به لمس در سینه ها ایجاد می‌کند. نوسان هورمونی که قبل از پریود اتفاق میفتد باعث ایجاد درد در پستان ها می شود.

کاهش سطح هورمون های استروژن و پروژسترون قبل از شروع پریود باعث ایجاد درد در سینه ها می‌شود. این تغییرات در سطح هورمون های جنسی منجر به تورم غدد لنفاوی شده که به نوبه خود در ایجاد حس درد و حساسیت در بافت پستان دخیل است.

همچنین ممکن است بین درد سینه ها و هورمون پرولاکتین ارتباط وجود داشته باشد. این هورمون باعث تحریک غدد شیری و تولید شیر در خانم هایی که زایمان کرده اند می شود. هورمون پرولاکتین در بدن خانم هایی که زایمان نکرده اند ترشح می شود.

درد سینه ها همچنین ممکن است که در زمان تخمک گذاری رخ دهد، تخمک گذاری زمانی است که تخمدان ها آماده رها کردن تخمک چهت بارور شدن هستند. تخمک گذاری معمولا 12 تا 14 روز قبل از پریود اتفاق میفتد.

تغییرات هورمون‌ها ممکن است تنها علت درد سینه نباشند. برخی خانم ها درد را در یک سینه خود گزارش می‌کنند، پزشکان معتقدند که چنانچه تغییرات هورمونی تنها علت درد سینه‌ها باشند درد در هر دو سینه احساس می شود.

نتیجه گیری

درد سینه ها در دوران قاعدگی و قبل از پریود یکی از علائم شایع سندروم پیش از قاعدگی است و اغلب خانم ها آن را تجربه می کنند. این درد به درمان های خانگی و داروهای ضد درد پاسخ می‌دهد و اغلب بهبود می‌یابد. توجه کنید که در صورت تغییر در سبک زندگی و مصرف دارو، اگر همچنان درد سینه‌ها و ناراحتی وجود دارد حتما با یک پزشک مشورت نمایید.

نظر شما چیست؟
نظر جدید
نام ، ایمیل در مرورگر برای نظر دوباره ذخیره شود.

نظر سایر کاربران

 • سوزان1 مهر 1400
  پاسخ

  ایا قبل از مصرف قرص ضد بارداری بعد ازسه چهار روز پریود شویم ممکنه به مدت سه روز خونریزی داشته باشیم و بعد از ان به مدت چهار الی پنج روز لکه بینی قهویی پیدا بشه بعد گذشت این مراحل روز هشتم هنگاهم رابطه جنسی بازم لکه بینی داشتم و آب منی همسرم باعث ایجاد سوزش در ناحیه واژنم شد و یک ماه حدودا من قبل از این رابطه جنسی نداشته بودم و بعد ازین یک ماه بعد از شروع عادت ماهیانه که گفتم روز هشتم لکه بینی و سوزش پیدا کردم حالا ممنون میشم که توضیح بفرمایید مثلا یک من یک هفته قبل از موعد عادت ماهیانه رابطه جنسی برقرار کنم و بعد از قرص ضد بارداری مصرف کنم و بعد از سه چهار روز همزمان با مصرف قرص با عادت ماهیانه سه روز خونریزی قرمز و نرمالی داشته باشم و یک روز طقع بشه و مجددا بعد از اون یک یا دو روز به مدت چهار روز لکه و قطره خون قهویی داشته باشم و بعد از این یک هفته هنگاهم رابطه جنسی با همسرم هم الت همسرم آغشته به خون قهوه ایی بشه و بعد از تخلیه آب منیش احساس درد کمی واژنم بخاطر ریختن اب منی باعث سوزش بشه تشکر میکنم بنده رو به طور کامل لطف و منت سرم گذاشته وجواب توضیحاتم رو کامل ور اختیارم قرار دهید

  • متخصص دروا16 آبان 1400

   همراه عزیز، لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما گفتگو کنید، برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری هست

 • آوایی1 مهر 1400
  پاسخ

  Avaii

 • مهسان31 مرداد 1400
  پاسخ

  من تقریبا ده دوز مونده به پریودم سینه هام دردمیکنه وقتی پریود میشم یه هفته دردنمیکنه بعد دوباره یواش یواش شروع به دردکردن میکنه

  • متخصص دروا16 آبان 1400

   همراه عزیز، لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما گفتگو کنید، برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری هست

 • فهیمه27 مرداد 1400
  پاسخ

  سلام من چند روز مونده به پریودشدنم ولی سمت چپ سینه ام خیلی درد دارم حتی گاهی وقتها میزنه به دستم که احساس میکنم دستم داره بیحس میشه خیلی نگرانم خودم هم ۳۵سالمه دوفرزند دارم عادت ماهانه هم مرتب هست

  • متخصص دروا16 آبان 1400

   همراه عزیز، لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما گفتگو کنید، برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری هست

 • پری6 مرداد 1400
  پاسخ

  سلام من حدوددوهفته سینه سمت چپم به شدت درد میکنه و اول حس میکردم قلبمه چون افتادگی دریچه میترال دارم اما با لمسش درد شدیدی وجود میاد حتی حس میکنم رو طحالم به پشت و به دستم میزنه البته با لمسش ۸مرداد هم پریود میشم خیلی میترسم استرسی هستم لطفا کمک کنید.ایا نشانه سرطانه

  • متخصص دروا7 مرداد 1400

   پری عزیز، لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما گفتگو کنید، برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری هست

 • یگی26 تیر 1400
  پاسخ

  سلام من روز اول پریودیمه و به شدت یکی از سینه هام وزیر بغلم درد می‌کنه آیا درد سینه در دوران قاعدگی عادیه؟

  • متخصص دروا7 مرداد 1400

   همراه عزیز، لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما گفتگو کنید، برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری هست

 • سسسس23 تیر 1400
  پاسخ

  سلام من پنج روزه مونده به پربودیم بعد درد سینه دارم نوکش دردمیکنه سفت شده بعد قرص تنظیم میخورم با دارو گیاهی میشه علت بهم بگین؟

  • سسسسس23 تیر 1400

   چهار ده سالمه

 • پریسا22 تیر 1400
  پاسخ

  سلام من قبل از قاعدگی یک ماه پیش تا الان درد سینه دارم درحدی هست که سفت شده درد دارم البته من قاعدگی نامنظم وتنبلی تخمدان دارم به نظر شما این ربطی به درد سینه هام داره

 • سیتی9 تیر 1400
  پاسخ

  سلام منم درقسمت قفسه سینه درددارم تواین اوضاع کرونامیترسم دکترهم رفتم گفتن کروناندارم پنج روزمونده به عادتم ایانشانه عادت هست یانه

 • Marziyeh8 تیر 1400
  پاسخ

  ببخشید من همیشه قبل پریودی سینه هام درد میگیره از۱۰روز قبل اما این دفعه سمت چپم درد میکرد دو روز اما خوب شد دکترم رفتم دست زد گف چیزی رو حس نکردم برام سونو نوشت به نظرتون واجبه انجام بدم چون ۲۲سالمه

 • موسوی24 خرداد 1400
  پاسخ

  سلام دختر من تازه به بلوغ رسیده و سینه سمت چپش درد میکنه و گاهی هم سمت راست و موقع قائدگی بیشتر میشه دلیلش میشه برای رشد باشه ؟

 • Fatemmeh17 فروردین 1400
  پاسخ

  سلام خسته نباشید یه مدتی میشه که سینه های من سفت شدن و وقتی دست میزنم درد میکنن نمیتونم دست بزنم بیماری پلی کیستیک هم دارم میخواستم بدونم میتونه از این باشه ؟؟؟؟

  • متخصص دروا11 خرداد 1400

   فاطمه عزیز، لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما گفتگو کنید، برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری هست

 • یاسی8 اسفند 1399
  پاسخ

  سلام خسته نباشید من هم همین مشکل پریسا جان رو دارم و درد فقط در یک سینه ام احساس میکنم ممکنه مشکل خاصی باشه؟؟

  • متخصص دروا16 فروردین 1400

   یاسی عزیز، لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما گفتگو کنید، برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری هست

 • پانيذ25 بهمن 1399
  پاسخ

  سلام درد در يك سينه قبل از شروع قاعدگي طبيعي است؟

  • متخصص دروا30 بهمن 1399

   بله حساسیت به لمس قبل از شروع پریود طبیعی هست که با شروع پریود از بین می‌رود.

 • پریسا25 بهمن 1399
  پاسخ

  با سلام. من 2 3 روز قبل از شروع قاعدگی درد فقط در سینه و زیربغل چپم دارم، با توجه به اینکه در سینه سمت راست تغییری. ایجاد نمیشه نیاز به مراجعه به پزشک دارم؟

  • متخصص دروا30 بهمن 1399

   پریسا عزیز، لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما گفتگو کنید، برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری هست

 • لیلی15 بهمن 1399
  پاسخ

  دختر من ۱۴ سال سن داره چند روز پیش گفت سینه هام خیلی تیر میکشه امروز هم میگه سفت شدن و خیلی درد میکنن . دلیلش چیه ؟

  • متخصص دروا30 بهمن 1399

   لیلی عزیز، لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما گفتگو کنید، برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری هست

 • نیلوفر29 دی 1399
  پاسخ

  سینه درد و بزرگ شدن سینه در پریودی نشانه چیست

  • متخصص دروا30 دی 1399

   یکی از علائم سندروم پیش قاعدگی و ناشی از تغییرات هورمونی است

 • فاطیما29 دی 1399
  پاسخ

  آیا در زمانی که سینه ها درد گرفت می توان پیشگیری از حاملگی را رها کرد؟یا احتمال بارداری در آن موقع هم هست؟ممنون از پاسختون.

  • متخصص دروا30 دی 1399

   فاطمیمای عزیز، لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما گفتگو کنید، برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری هست

 • مهسا3 دی 1399
  پاسخ

  سینه های من قبل ااز قاعدگی درد میکنه زیر بغلم ولی بعضی وقتام درد نمیکنه ایا مشکلی هس

  • متخصص دروا19 دی 1399

   سلام حساسیت در سینه ها قبل از شروع قاعدگی طبیعی هست که با شروع خونریزی این علائم از بین میرود

 • سارا19 آذر 1399
  پاسخ

  سلام. تقریبا 9 ماه اقدام به بارداری میکنم ولی هیچ اتفاقی نمیوفته فقط توی چندماه پریودیم بهم ریخته شده حتی بوده دوماهم پریود نشدم الان 10 روز از پریودیم میگذره درد غیر قابل تحمل سینه دارم رحمم عفونت کرده قبل از اقدام به بارداری چندسال پیش زود یه زود شاید هفته ای دوبار با کوچیکترین استرسی پریود میشدم دکترم رفتم چندبار برای زیاد پریود شدنم ال دی و قرص ضد استرس گرفتم و برای زمانی که پریود نمی‌شدم پماد برای رفع عفونت ممنونم از پاسخگویتون

  • متخصص دروا19 دی 1399

   سارای عزیز، لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما گفتگو کنید، برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری هست

 • زهرا11 آبان 1399
  پاسخ

  سینه هام خیلی خیلی درد میکنه سه ساله وحشتناک پر توده قد داغ سر نوکش بعضی موقع ها زخم میشه سایز خیلی بزرگ وسنگین خسته شدم ..تاحالا ام هیچ دکتری نرفتم ..هزینه ها بالابود نرفتم ..بی نهایت از درد ازیت میشم ..

  • متخصص دروا8 آذر 1399

   زهرای عزیز، لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما گفتگو کنید، برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری هست

 • زهراج16 مهر 1399
  پاسخ

  آیا فشار زیاد وارد کردن شریک جنسی به سینه ها در یک هفته قبل از پریود و با وجود درد ؛ می تواند خطر ساز باشد؟

  • متخصص دروا8 آذر 1399

   زهرای عزیز، هر عملی که بیشتر از حد توان بدنی شما باشد، رفتار سالمی نیست

 • لیلی29 شهریور 1399
  پاسخ

  سلام من کیست سینه دارم و بعضی وقتا سینه هام درد میگیره، ایندفعه بعد از تموم شدن قاعدگیم سینه درد شدم و خیلی احساس سنگینی میکنم، چیز خطرناکیه؟

  • متخصص دروا1 مهر 1399

   لیلی عزیز، لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما گفتگو کنید، برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری هست

 • مریم17 شهریور 1399
  پاسخ

  سلام من تقریبا یک هفته مونده ب پریودم همیشه سینه هام درد میکنه وسنگین میشه ی دردی عین اینکه سینهام پرشیره ونیاز ب تخلیه داره..این طبیعیه ؟

  • متخصص دروا21 شهریور 1399

   مریم عزیز، بله بعضی از خانم‌ها در دوران پیش قاعدگی سینه‌های حساسی دارند، برای راهنمایی بهتر از اپ دروا مشاوره بگیرید

 • الهه13 شهریور 1399
  پاسخ

  سلام ، من از زمانی ک قاعدگیم شروع شد یک الی دو مرتبه بیشتر دل درد نداشتم (حدود ۱۰ سال )آیا مشکلی وجود دارد ؟ ولی بجاش همیشه کمر درد دارم و این کمر درد از روز اول پریود شروع میشه ، و هیچ علائمی به جز جوش قبل از قاعدگی ندارم

  • متخصص دروا21 شهریور 1399

   الهه عزیز، خیر مشکلی نیست. اگر درد کمر محدود به روزهای قاعدگی هست و شدت آن در حدی هست که می‌توانید فعالیت روزانه را پیگیری کنید، جای نگرانی نیست

 • الهه13 شهریور 1399
  پاسخ

  سلام ، من از شهریور سال ۸۹ قاعدگیم شروع شد ولی تا الان درد سینه نداشتم ، فقط یک الا دو مرتبه اونم شدت درد خیلی پایین بود ،والان هم ک ۲۳ سالمه سایز سینم خیلی کوچیکه ، آیا مشکلی هست ؟

  • متخصص دروا21 شهریور 1399

   الهه عزیز، سایز سینه مسئله ژنتیکی هست و به درد سینه در دوران پیش قاعدگی ارتباطی ندارد

 • سارا1 مرداد 1399
  پاسخ

  سلام من امروز روز چهارم پریودم هست سینه سمت راستم درد میکنه البته نه همیشه بعضی اوقات . میترسم چیزی باشه. اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

  • متخصص دروا14 مرداد 1399

   سارا جان لطفا از طریق اپ دروا با متخصص ما بطور رایگان گفتگو کن برای پاسخ به شما نیاز به دانستن جزئیاتی بیشتری از بدن شماست

 • زهرا مرادی24 خرداد 1399
  پاسخ

  درد سینه معمولا چند روز قبل از پریود شروع میشه؟

  • متخصص دروا4 تیر 1399

   زهرای عزیز، در افراد مختلف متفاوت است ولی بین 3 تا 7 روز قبل شروع میشه و به محض اینکه پریود شروع شود، درد برطرف می‌گردد

 • سارا23 اردیبهشت 1399
  پاسخ

  من روز سوم پریودیمه و فقط یکی از سینه هام بشدت تیر میکشه.کل روز درد دارم.اینم میتونه مربوط به درد سینه تو دوران پریودی باشه؟

  • متخصص دروا2 خرداد 1399

   سارای عزیز لطفا اپ دروا رو نصب کنید و با جزئیاتی بیشتری از متخصص دروا در اپ مشاوره بگیرید

 • Rey14 فروردین 1399
  پاسخ

  سلام من دقیقا چند روز قبل از شروع قاعدگی احساس درد در سینه راست دارم و توی این مدت سینه راست گاهی تا یک سایز بزرگتر از سینه چپ میشه آیا طبیعی هست؟

  • متخصص دروا18 اردیبهشت 1399

   در دوران پیش از قاعدگی بعلت تغییرات هورمونی و افزایش میزان هورمون پروژسترون حساس، سفت و متورم شدن پستان ها طبیعی است، ولی در صورتی که تغییرات تنها در یک پستان ایجاد شود و یا همراه با لمس توده و یا تغییرات ظاهری در پستان ها باشد نیاز به معاینه توسط ماما و متخصص زنان و همچنین انجام سونوگرافی و یا ماموگرافی میباشد.

 • حنا4 اسفند 1398
  پاسخ

  مطلب جالبی بود، دقیقا منم یک هفته قبل از پریود درد سینه دارم و این متن کمک کننده بود.

  • متخصص دروا18 اردیبهشت 1399

   خوشحالیم که براتون مفید واقع شده

 • زهرا27 بهمن 1398
  پاسخ

  خیلی نگران درد سینه هام توی دوره پریودم بود و فکر‌ میکردم مشکلی هست, ممنون از شما

  • متخصص دروا30 فروردین 1399

   خواهش می‌کنم. اگر در این مورد علائم مشکوکی داشتید می‌تونید با نصب اپلیکیشن دروا از متخصص زنان مشاوره بگیرید.

 • مریم22 بهمن 1398
  پاسخ

  بهترین راه برای کمتر کردن درد سینه توی دوره پریود چیه؟

  • متخصص دروا18 اردیبهشت 1399

   ورزش و داشتن سبک زندگی سالم در کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی و همچنین کاهش درد سینه ها کمک کننده است، استفاده از سوتین های ورزشی، محدود کردن مصرف الکل، سیگار، کافئین، شیرنی و نمک، غذاهای پرچرب و پر ادویه، به ویژه قبل از پریود و افزایش مصرف سبزیجات، مواد غذایی با فیبر بالا، نوشیدن آب فراوان و همچنین ویتامین ها و مواد معدنی از جمله کلسیم و منیزیم و ویتامین ای و ویتامین های گروه ب در کاهش درد کمک کننده است.